win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 33

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kostaras4 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.01.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    75
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν Ευχαριστώ Χάρη για άλλη μια φορά. Λοιπόν:

    2) Προφανώς ισχύουν αυτά που μου γράφεις, περί λοιπών προδιαγραφών, απλά δεν τα ανέφερα παραπάνω...

    3) Αυτό που με έχει μπερδέψει είναι

    Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί άδεια δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλουν τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επί μέρους μελετών που πληροί η υφιστάμενη χρήση. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται ενημέρωση της Ταυτότητας Κτηρίου και δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης.

    όπου με τις παραπάνω προυποθέσεις δεν απαιτείται άδεια δόμησης. Όμως έρχεται αυτό:

    Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λπ.) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1 §Β του Π.Δ/τος 23.02/06.03.1987 (ΦΕΚ.166/Δ΄) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού» (ΦΕΚ.59/Δ΄/03.02.1989). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (π.χ. εστιατόριο – αναψυκτήριο).

    όπου ουσιαστικά σου λέει ότι πρέπει απαραίτητα να εκδόσεις άδεια δόμησης...

    Μου αναφέρεις όμως κάτι το οποίο ίσως με βοηθήσει:

    Προφανώς, αν το κατάστημα έχει οικοδομική άδεια προ του Π.Δ/τος 23.02/06.03.1987 (δηλαδή προ του διαχωριστμού των καταστημάτων σε "απλά" και ΚΥΕ) και αναφέρεται ως "κατάστημα" στην άδεια, δεν υπάρχει ανάγκη αλλαγής χρήσης.

    α) Το προφανώς αυτό έχει βάση??
    β) Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχεις αποδεδειγμένα χρήση ΚΥΕ προ του 85 (ΓΟΚ 85) για να μην χρειαστείς αλλαγή χρήσης. Ισχύει?
    γ) Μπορώ να στηριχτώ σε αυτό που μου αναφέρεις, να το αναφέρω σε μια τεχνική έκθεση και να μην καταφύγω σε αλλαγή χρήσης?
    δ) Και η απλή ενημέρωση φακέλου πότε ισχύει? Μόνο όταν έχω άδεια μετά το 87 ή όταν έχω αλλαγή στις μελέτες?

    *** Το Διάγραμμα Δόμησης το θεωρώ πολύ σοβαρό θέμα...
    *** Επειδή τα σχέδια της αδείας δεν βρέθηκαν με την πρώτη, αλλά περιμένω να τα ξαναψάξουν (!!!) από την πολεοδομία, σε περίπτωση που δεν βρεθούν, μου κάνει μια βεβαίωση από πολεοδομία ή πρέπει να γίνει ανασύσταση του φακέλου?? Αν βρω αποδεικτικό (είτε Ε9, είτε συμβόλαιο) που να το αναφέρει ως κατάστημα για προ 87 μου κάνει??

    Ευχαριστώ και πάλι...
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kostaras4 : 07.01.2014 στις 11:39

Παρόμοια θέματα

  1. Απαιτούμενες μελέτες και έντυπα για έκδοση άδειας δόμησης αγροτικής αποθήκης
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.11.2016, 08:58
  2. Μελέτες για έκδοση άδειας νομιμοποίησης ή έγκρισης δόμησης ή αποπεράτωσης εργασιών
    Από το μέλος janna στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.06.2016, 08:32
  3. Έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης σε ΙΕΚ σε παλιά οικοδομή (1960) με χρήση ΝΟΚ
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2016, 13:08
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.07.2014, 12:19
  5. Σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών για την αλλαγή χρήσης καταστημάτων
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.04.2012, 20:06

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •